STOMADENT

www.stomadent.com.pl
Prywatne Centrum Stomatologii STOMADENT
ul. Podchorążych 1, 69-100 Słubice
tel. +48 95 758 3858 lub +48 533 276 157

email: centrum@stomadent.com.pl
O zębachStrona głównUsługiZapisyNasi pacjenciKontakt

Jak dbać o zęby dzieci

O zęby dzieci trzeba dbać od bardzo wczesnego dzieciństwa. Już spodziewając się dziecka, trzeba pamiętać, że ważny dla zębów proces mineralizacji rozpoczyna się w czasie ciąży. Należy zachować dietę bogatą w wapń, czyli pić mleko i jogurty, jeść sery i twarogi. Kiedy dziecko się urodzi, najlepiej jest dalej zachowywać dietę wysokowapniową karmić je naturalnie.

Po konsultacji ze stomatologiem można od 6-go tygodnia życia podawać dzieciom preparat fluoru. Dziecko w wieku niemowlęcym, któremu zaczynają wyrzynać się ząbki powinno bawić się szczoteczką do zębów. Bardzo ważne jest na tym etapie rozwoju, aby rodzice nie dopuścili do "próchnicy butelkowej" u swojego dziecka. Co to znaczy?

Wiele dzieci zasypia z butelką zawierającą słodkie płyny. Ponieważ w nocy jest zmniejszone wydzielanie śliny, nie wypłukany słodki płyn zalega w buzi dłużej i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i próchnica zaczyna się rozwijać bardzo szybko. Powstają brzydkie, rozległe ubytki zwane okrężnymi. U małego dziecka stanowi to wielki problem.

Jeżeli dziecko w wieku do trzech lat nie miało potrzeby być leczone w gabinecie stomatologicznym dobrze jest pojawić się na wizytę kontrolną. Lekarz w STOMADENCIE sprawdzi stan jego ząbków i poinformuje o wynikach badania. Wizyta odbędzie się bez stresów i bez bólu. Od wieku 3-3,5 roku trzeba zacząć przyprowadzać dziecko na wizyty profilaktyczne. W tym wypadku oczyścimy zęby szczoteczką i pofluorujemy.

Niezmiernie ważne jest zwrócenie uwagi na pierwsze wyrzynające się zęby stałe, które są najbardziej wrażliwe zarówno na próchnicę jak i na działanie związków fluoru. Dlatego też, najlepiej do trzech miesięcy po wyrznięciu, powinny one być poddawane zabiegom profilaktycznym fluoryzacji jak i uszczczelnieniu bruzd, tak zwanemu lakowaniu.